Doskonała baza wypadowa w Bieszczady
Nasza Leśniczówka znajduję się niedaleko Leska – zwanego Bramą Bieszczadów,
- Rzeka San i nie tylko- niespełna 200 m od naszego domu płynie jedna z najczystszych rzek Polski na której znajdują się wyśmienite łowiska np. pstrąga i lipienia…..
- Stok narciarski i snowboardowy na Weremieniu – 4,5 km.
- Loty widokowe, Weremień koło Leska. Dla pragnących innej perspektywy – Bieszczady z lotu ptaka.
- Baseny AQUARIUS – kryty i odkryty w Lesku-świetny wypoczynek w upalne dni dla całej rodziny .
- Lodowisko przy basenie Aquarius
- Synagoga – powstała w XVI lub XVII wieku, a oprócz funkcji religijnej pełniła też rolę obronną, Nazwa synagogama wiele określeń, a wynika to z jej wielofunkcyjności. To miejsce modlitw i nabożeństw, miejscem studiowania Tory i Talmudu, salą zebrań oraz często siedzibą gminy żydowskiej. Tak było i w leskiej synagodze. Obecnie w budynku mieści Galeria Sztuki „Bieszczadzkie Zadumania” Bieszczadzkiego Domu Kultury. Zgromadzony został w niej mały zbiór judaików.
- Cmentarz Żydowski-Kirkut- Z cmentarzy żydowskich w Bieszczadach największym i najstarszym oraz najlepiej zachowanym jest kirkut w Lesku. Znajduje się tutaj około 2 tys. macew, czyli żydowskich nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1548 roku.
- Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej
W zbiorowych mogiłach spoczywa około 600 żołnierzy armii austrowęgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej.
- Kamień Leski (ok. 410-420m n. p. m ) – to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Szlak pieszy z Jankowiec ok.2,2 km
- Źródełka wód mineralnych w Lesku – szlak pieszy z Jankowiec,
- Kościół w Średniej Wsi – Kościół ten jest najstarszą drewnianą świątynią wyznania rzymskokatolickiego w Bieszczadach, zbudowany zapewne w II połowie XVI wieku jako kaplica dworska rodu Balów, wykonany w konstrukcji zrębowej
- Zamek Sobień– Ruiny Zamku Sobień znajdują się na stromej górze o tej samej nazwie, między wsiami Załuż i Manasterzec. Wysokie wzgórze (450 m n p m) było punktem obronnym już w XIII wieku.
- Zapora wodna w Solinie –Zbiornik retencyjny którego budowę rozpoczęto w 1960-1968
Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW . https://solina.pl/ - Zamek Sobień– Ruiny Zamku Sobień znajdują się na stromej górze o tej samej nazwie, między wsiami Załuż i Manasterzec. Wysokie wzgórze (450 m n p m) było punktem obronnym już w XIII wieku.
- Park Gwiezdnego Nieba – obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko -Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym. gwiezdnebieszczady.pl.
- Browar Ursa Maior– Browar znajduje się w Uhercach Mineralnych.
- Więcej informacji: ursamaior.pl.
- Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – Ta – bez wątpienia- najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat. Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych na rozwidleniu dróg Jezioro Solińskie a Ustrzyki Dolne.
Więcej na http://drezynyrowerowe.pl - Caritas Myczkowce -Bieszczady w miniaturze- Szlak Architektury Drewnianej -gdzie znajdziemy niemal 200 małych świątyń z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego, oraz świetne miejsce dla rodzin z dziećmi – Ogród Biblijny, mini zoo
- Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu – Klasztor został wybudowany początkiem XVII w. na wzgórzu zwanym Mariamontem, które z 2/3 stron jest otoczone wodami rzeki Osławy. Oprócz samego klasztoru atrakcją jest oddana do użytku 22 metrowa wieża widokowa w jednej z wież budowli.
- Muzeum Budownictwa Ludowego i Park Etnograficzny w Sanoku 1958
Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińska , a dokładniej ponad 100 obiektów architektury drewnianej z okresu od XVII do XX wieku. - Zamek w Sanoku – Galeria Zdzisława Beksińskiego
właśnie w sanockim zamku odbyło się wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską z Pileckich. Tam też rezydowały m.in. królowa Zofia, czy Izabela Węgierska. Dziś, dawna warownia zamieniła się w Muzeum Historyczne, słynne przede wszystkim z bogatej kolekcji poruszających dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz Sztuka Sakralnych XV-XIX W, Sztuka Cerkiewna XII-XX, Zbrojownia i schron obserwacyjny, Ceramika Pokucka- Kolekcja licząca ponad 500 eksponatów stanowi największy tego typu zbiór w Polsce.
http://www.muzeum.sanok.pl - Pomnik – Dobrego Wojaka Szwejka – Sanok jest jednym z dwóch miast w Polsce, w którym rozgrywa się akcja „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haszka. To właśnie wnuk Haszka był na odsłonięciu pomnika, w 2003 roku.
- Centrum Sportów Ekstremalnych- mieści się na ulicy Poprzecznej 2 -Sanok -http://www.cse.sanok.pl/
- Zagroda pokazowa żubrów
Ogromne żubry z pewnością powinny przykuć uwagę tak najmłodszych, jak i ich opiekunów. Królów puszczy można obejrzeć na żywo w pokazowej zagrodzie niedaleko Mucznego. - Bieszczadzka Kolej Leśna
Wybierając się w Bieszczady warto odwiedzić Majdan, koło Cisnej i przejechać się bieszczadzką „Ciuchcią”, czyli Kolejką Leśną, która właśnie w Majdanie ma swoją główną stację.
Majdan – Przysłup (dystans: 11 km, czas przejazdu: 70 minut):to tzw. trasa widokowa, z której możemy podziwiać szczyty, takie jak: Łopiennik, Duże i Mało Jasło, Okrąglik, czy Połoniny.
Majdan – Balnica (dystans 9 km, czas przejazdu: 45 minut): trasa dzika, prowadzi licznym zakolami przez m. in. Żubracze i Solinkę do miejsc, w które nie można dojechać samochodem
http://kolejka.bieszczady.pl - Bieszczadzkie połoniny.
Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego mamy kilka szlaków pieszych,
żółtym szlakiem z Wetliny na Przełęcz Orłowicza (na Połoninie Wetlińskiej ) i dalej na Smerek,
żółtym lub zielonym szlakiem z Wetliny na Jawornik,
czerwonym szlakiem z Przełęczy Wyżnej do schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej,
zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę,
niebieskim szlakiem z Wołosatego na Tarnicę. - Pętla Bieszczadzka
Warto wybrać się w tą trasę, która pozwala na podziwianie przepięknych widoków i zabytków okolicznych miejscowości. Biegnie ona przez Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Parku Krajobrazowego Gór Słonych oraz Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy.